Ботаніка 6 клас
Тема : Гриби
Тема уроку: Гриби особливості живлення
1. Опрацюйте теоретичний матеріал уроку, завантажте презентацію та перегляньте відео. Складіть опорний конспект у зошитах.
Особливості живлення грибів
З рослинами їх зближує:
1) наявність добре вираженої клітинної стінки;
2) нерухомість у вегетативному стані,
3) розмноження спорами;
4) здатність до синтезу вітамінів;
5) поглинання їжі шляхом всмоктування (адсорбції).
Ці особливості будови і життєдіяльності грибів дозволяють вважати їх однією з найбільш давніх груп еукаріотних організмів, що не мають прямого еволюційної зв'язку з рослинами, як вважалося раніше. Гриби і рослини виникли незалежно від різних форм мікроорганізмів, що жили у воді. Спільним з тваринами є:
1) гетеротрофність;
2) наявність у складі клітинної стінки хітину, характерного для зовнішнього скелета членистоногих;
3) відсутність у клітинах хлоропластів і фотосинтезуючих пігментів;
4) накопичення глікогену як запасної речовини;
5) утворення і виділення продукту метаболізму - сечовини.
Процеси життєдіяльності грибів
Будова грибів
Вегетативне тіло переважної більшості видів грибів - це міцелій, або грибниця, що складається з тонких безбарвних (іноді злегка забарвлених) ниток, або гіф, з необмеженим ростом і бічним галуженням. Міцелій зазвичай диференціюється на дві функціонально різні частини: субстратний, службовець для прикріплення до субстрату, поглинання та транспортування води і розчинених у ній речовин, і повітряний, що піднімається над субстратом і утворює органи розмноження. У процесі пристосування до різних наземним умов проживання у грибів виникають численні видозміни міцелію: це склероції, столони, ризоїди, різоморфи, гаусторії та ін. Наприклад, з допомогою столонів - повітряних дугоподібних гіф - гриб швидко поширюється по субстрату. Столони прикріплюються до субстрату ризоїдами.
Розмноження
Гриби розмножуються безстатевим і статевим способами. Безстатеве розмноження відбувається частинами міцелію або окремими клітинами, які дають початок новому міцелію. Дріжджові гриби розмножуються брунькуванням.
Харчування
За способом живлення розрізняють дві основні групи грибів: сапротрофи і симбіонти. Для останніх характерні паразитизм і мутуалізм.
До сапротрофов відноситься більшість шапинкових і цвілевих грибів, а також дріжджі. Особливістю сапротрофних грибів є те, що окремий гриб може за добу утворити міцелій сумарною довжиною гіф більше кілометра. (Довжина грибних гіф в 1 г сухого грунту листяного лісу становить близько 400 м, а в 1 г гумусу [під підстилкою] 4-8 км. ) Такий швидкий ріст і нитчасті будова міцелію обумовлює особливий тип взаємовідносин грибів з навколишнім середовищем, не характерний для інших груп еукаріотних організмів. Велика система розгалужених гіф дозволяє їм тісно контактувати з субстратом. Майже всі клітини міцелію відокремлені від субстрату лише тонкою клітинною стінкою.
Травні ферменти, що виділяються грибами, дуже швидко впливають на матеріал субстрату і сприяють його частковому перетравлювання поза грибної клітини. Такий напівпереварений матеріал потім всмоктується всією поверхнею клеткі.
Шапинкові гриби живуть на багатому перегноєм лісовому грунті, на полях і луках, зустрічаються на гниючий деревині (опеньок літній і зимовий , гливи)
2. Зобразіть малюнок "Будова гриба" у зошиті.
3. Завдання для закріплення (виконати письмово у зошиті)
Прийом « Закінчи речення »
Шапинка і ніжка - це невелика частина гриба, яку називають - .....
Плодове тіло складається з тонких ниток - .......
Гриби живляться .......
До їстівних грибів належать .......
До грибів паразитів належать ......
Дріжджі людина використовує для ....
4. Тестова робота
(виконати обов"язково, результати тестування будуть виставлені у журналі по завершення карантина)
https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=543136
Увага! Код від вчителя 543136. Завдання необхідно виконати до 03 квітня. Успіхів !